4. septembra 2018 – Zisk 10 najväčších európskych bánk za prvých šesť mesiacov tohto roka bol 26 miliárd eur, čo medziročne znamená rast o 9 %. Zisk ich najväčších amerických konkurentov predstavoval 69 miliárd eur.

Frankfurt nad Mohanom 4. septembra (TASR) – Európske banky stále výrazne zaostávajú za americkou konkurenciou. Ukázal to najnovší prieskum poradenskej a audítorskej spoločnosti Ernst & Young (EY) o vývoji ziskov najväčších bánk na obidvoch stranách Atlantiku za 1. polrok, ktorý firma zverejnila v utorok.

Podľa EY dosiahol zisk 10 najväčších európskych bánk za prvých šesť mesiacov tohto roka 26 miliárd eur, čo medziročne znamená rast o 9 %. Na porovnanie, zisk ich najväčších amerických konkurentov predstavoval za rovnaké obdobie 69 miliárd eur. To predstavuje rast o 19 %.

“Od roku 2012 sú zisky amerických bánk na konci 1. polroka kalendárneho roka minimálne dvakrát tak vysoké ako v prípade ich európskych konkurentov,” uvádza štúdia. Ako k tomu dodal Dirk Müller-Tronnier z EY, “zisky európskych bánk sú naďalej hlboko pod úrovňou z predkrízového obdobia a stále do veľkej miery neuspokojivé”. Podľa neho banky stále zaťažujú odpisy, reštrukturalizácia a náklady na právne spory.

Americké banky v poslednom období navyše podporila daňová reforma, ktorú presadil americký prezident Donald Trump a podporu im dáva aj pokračujúci silný rast domácej ekonomiky. Správa EY dodala, že trhová kapitalizácia 10 najväčších bánk v USA za sledované obdobie vzrástla o 1,5 % na 1,3 bilióna eur. Naopak, v prípade európskych klesla o 12 % na 561 miliárd eur.

tasr