22.augusta 2018 – Rastúce požiadavky akcionárov týkajúce sa dividend zrejme pohltia veľkú časť ziskov finančných inštitútov. S expanziou úverov stúpajú aj riziká ohrozujúce banky.

Ratingová agentúra Moody’s zhoršila svoj výhľad pre rakúsky bankový systém z pozitívneho na stabilný. Dôvodom sú očakávania, že zlepšovanie kvality úverov sa zmierni a tvorba kapitálu sa spomalí.

Rastúce požiadavky akcionárov týkajúce sa dividend zrejme pohltia veľkú časť ziskov finančných inštitútov. S expanziou úverov stúpajú aj riziká ohrozujúce banky. Motorom rastu ziskov zostávajú operácie vo východnej Európe.

Pre rakúske úverové inštitúty sú bankové operácie vo východnej Európe stále dvojnásobne ziskové v porovnaní s domácimi operáciami, uviedla vo svojej v stredu zverejnenej správe Moody’s. Vo východnej Európe sú prevádzkové náklady nižšie a úrokové výnosy vyššie.

Rakúske banky patria medzi najväčších poskytovateľov úverov vo východnej Európe. Na konci roka 2015, teda predtým než Bank Austria v októbri 2016 svoje východoeurópske banky aj s úvermi v celkovej hodnote okolo 100 miliárd eur prenechala talianskemu materskému koncernu UniCredit, mali rakúske banky vo svojich portfóliách úvery poskytnuté vo východnej Európe v celkovej hodnote 303 miliárd eur. Na konci roka 2017 to bolo 211 miliárd eur, alebo niečo viac než pätina bilančnej sumy rakúskych bánk.

Medzi rokmi 2014 a 2016 rakúske banky veľkú časť bankových aktivít v strednej a východnej Európe výrazne reštrukturalizovali, a znížili svoju angažovanosť predovšetkým v rizikovejších krajinách, ako sú Chorvátsko, Rusko a Ukrajina.

Po tom, čo Bank Austria prenechala v roku 2016 svoje východoeurópske dcéry materskému koncernu, majú ešte rozsiahle východoeurópske aktivity Erste Bank a RBI. Erste a RBI sa teraz koncentrujú na stabilnejšie krajiny, ako sú Česko a Slovensko, alebo Poľsko. Na tieto tri krajiny pripadalo na konci roka 2017 až 56 % z ich celkových východoeurópskych operácií. Na porovnanie, v roku 2015 to bolo len 39 %.

Moody’s očakáva, že rakúska ekonomika zostane robustná a že v tomto roku expanduje o 3 % a v budúcom roku o 2,5 %. Dobré ekonomické prostredie podporí úverové fundamenty bánk a posilní ich odolnosť voči ekonomickým šokom.

Autor tasr